24.10.2014 Dravci

V pátek 24. října se už děti určitě těšily na podzimní prázdniny, ale ještě je čekal jeden zajímavý zážitek. Sešli jsme se postupně na školním hřišti, kam za námi přijel zkušený sokolník ze Sokolnické společnosti Falcopredonum. V přepravních boxech měl pro děti připravené překvapení. Postupně nám všem představil několik dravých ptáků a sov. Vyprávěl nám, jak tito krásní a zajímaví ptáci žijí ve volné přírodě, kde hnízdí, čím se živí, jak loví a kolik mají mláďat. Také jsme se dozvěděli, že někteří se chovají v zajetí, sokolníci je cvičí, chodí s nimi lovit a dělají to stále stejně jako v dávných dobách , kdy králové měli své sokoly a chodili s nimi na lov. Chovají je také proto, že některých druhů v přírodě ubývá , a tak se o ně starají, aby vyvedli mláďata. Některé z těchto ptáků jsme si mohli i opatrně pohladit a také je pozorovat při lovu a krmení. Ptáci létali tak blízko , že se někoho chvílemi i letmo dotkli peříčkem, létali tak těsně kolem nás při nalétávání na kořist, a přece do ničeho nenarazili. Předvedli se nám jako skvělí letci a lovci. Sokolník dětem trpělivě odpovídal na otázky a zkušeně nám předvedl jak ptáky cvičí. A že to s nimi opravdu uměl ! Teď už tedy víme kam až sova otočí hlavu, jak má jemné a načechrané peří, proč má sokol na hlavě koženou čepičku, že se živí jednodenními kuřátky, proč má silné drápy a ostrý zobák. Viděli jsme , jak krásný je při letu dravý pták ! Tak se těšíme zase někdy příště.